Reklama

Hohmann i inni

Hohmann i inni

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Swoje antysemickie przemówienie poseł Hohmann wygłosił w rodzinnym miasteczku Neuhof, leżącym na przedmieściach Fuldy. Stu kilkudziesięciu słuchaczy, lokalnych prominentów i sympatyków, słuchało wywodów o narodzie niemieckim, który po zbrodniach popełnionych w czasach Hitlera w wyjątkowy sposób zajmował się tymi zbrodniami, wypłacając wielomiliardowe zadośćuczynienie, głównie Żydom.
D

Dlatego dziś wolno postawić pytanie, konstatował Hohmann, czy także “naród żydowski, który my, Niemcy, przywykliśmy postrzegać wyłącznie w roli ofiar" nie ma swych ciemnych kart: “Widzieliśmy, jak silnie i z jakimi skutkami Żydzi kształtowali ruch rewolucyjny w Rosji i w krajach Europy Środkowej". Liczni Żydzi, dowodził Hohmann, “byli aktywni zarówno na szczeblu przywódczym, jak również w dokonujących egzekucji komandach Czeka. Dlatego Żydów można by w pewnym sensie nazwać narodem oprawców".

Fulda i jej okolice uważane są za region bardzo konserwatywny i spośród tych, którzy w Dzień Jedności Niemiec słuchali mowy Hohmanna, nikt nie zaprotestował. Mimo że zawierała ona ni mniej ni więcej, tylko prastare antysemickie klisze, którymi w Niemczech reagowano na komunizm. “To Żydzi wymyślili marksizm, to Żydzi od dziesiątków lat próbują przy pomocy marksizmu...

7552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]