Reklama

Historyczna zgoda między Izraelem i ZEA

Historyczna zgoda między Izraelem i ZEA

17.08.2020
Czyta się kilka minut
To pierwsze od 26 lat porozumienie pokojowe między Izraelem i krajem arabskim – w minionym tygodniu ogłoszono normalizację relacji między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
I

Intencją tego dealu, dokonanego przy współudziale USA, ma być nawiązanie pełnych dyplomatycznych relacji między oboma krajami.

Dlaczego ogłoszono je teraz? W lipcu premier Beniamin Netanjahu miał dokonać aneksji części Zachodniego Brzegu. Porozumienie z ZEA, jak twierdzi premier, tylko odracza aneksję. Netanjahu uważa też, że udowadnia ono lewicy, iż nie trzeba ustępstw wobec Palestyńczyków, by posuwać do przodu proces pokojowy. Dla niego ten układ to także sukces, tak potrzebny mu po fatalnym zarządzaniu kryzysem epidemicznym.


Czytaj także: „Bolszewicy, anarchiści, rozsiewacze chorób” – tak premier Netanjahu mówi o demonstrantach, którzy koczują pod jego oknami. Wie jednak, że jego złota klatka się trzęsie.


 

Zdaniem polityków ZEA ugoda ma pomóc w negocjacjach między Izraelczykami i Palestyńczykami. W interesie obu krajów jest też budowanie przeciwwagi dla Iranu. Umowa pokazuje silną pozycję Izraela i słabą Palestyńczyków: to kolejny deal, podczas którego o ich sprawach mówi się, nie zapraszając ich do rozmów. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]