Reklama

Historycy Papieskiej Akademii Teologicznej coraz głębiej w archiwach dawnej SB

Historycy Papieskiej Akademii Teologicznej coraz głębiej w archiwach dawnej SB

22.01.2007
Czyta się kilka minut
Znamy już pierwsze efekty prac naukowców, którzy badają współpracę duchownych i świeckich z archidiecezji krakowskiej ze Służbą Bezpieczeństwa. Historycy znaleźli dotychczas 123 takie przypadki. Informacje zbiegają się z dymisją kolejnego księdza, na którym ciąży zarzut kontaktów z tajnymi służbami PRL.
K

Komputer kierującego pracami ks. prof. Jana Szczepaniaka, dziekana Wydziału Historii Kościoła PAT, jest pełen informacji przepisywanych z IPN-owskich teczek funduszu operacyjnego, czyli specjalnego konta przeznaczonego m.in. na pokrywanie wydatków związanych z działalnością agentów. Archiwiści mieli szczęście: zachowała się część dokumentów z lat 60., oznaczonych kategorią "B-10". Według rozporządzeń MSW o brakowaniu dokumentów skrót ten oznacza, że materiały powinny być zniszczone 10 lat po zamknięciu teczki. - Nie wiemy, jakim cudem, ale przetrwały. I stanowią nieocenioną pomoc - twierdzi ks. Szczepaniak.

Na razie historycy przebadali informacje z lat 1962-66. W funduszu operacyjnym z tamtego czasu zarejestrowano 123 tajnych współpracowników związanych z ówczesną archidiecezją krakowską. Na liście są prawdopodobnie księża, zakonnicy, studenci, świeccy...

3845

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]