Reklama

Himalaiści we mgle

Himalaiści we mgle

16.07.2019
Czyta się kilka minut
W opowieści o pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje jest wszystko, co zawierać powinna opowieść o 80 latach polskiego himalaizmu: ambicje, kłopoty i wielka historia w tle. Oraz sukces, dramat i tajemnica.
Polscy wspinacze podchodzą pod Śnieżną Kopę na Nanda Devi East, lato 1939 r. Archiwum Magdaleny Bujak-Lenczowskiej za „Polscy himalaiści” Dariusza Jaronia
W

Właściwie było już zbyt późno. Zarówno jeśli chodzi o porę dnia, jak i roku.

W roku 1939 w indyjskich Himalajach monsun nadciągał wcześniej niż zwykle, przynosząc w dolnych partiach gór deszcz, a w górnych opady śniegu, które w połączeniu z silnym wiatrem powodowały nieustające śnieżyce. Prognozy nie dawały nadziei. Ale też dostęp do nich, jak i wiara w ich skuteczność były ograniczone – jako ludzie gór woleli ufać więc intuicji. Oraz kierownikowi wyprawy. Adam Karpiński dał się dotąd poznać jako cierpliwy i nieustępliwy w obliczu przeciwności losu, które pierwsza polska wyprawa w Himalaje napotykała niemalże na każdym kroku.

Mimo braku przesłanek, cierpliwie wyczekali więc krótkiego okna pogodowego, które 80 lat temu, na przełomie czerwca i lipca, otworzyło drogę na szczyt Nanda Devi East.

Karpiński nie mógł jednak wziąć udziału w decydującym ataku szczytowym....

18750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

brawa za artykuł

Artykuł jest cennym dla mnie uzupełnieniem „Polskich himalaistów”.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]