Reklama

Hierarcha bez dystansu do władzy

Hierarcha bez dystansu do władzy

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Sądziłem, że Stolica Apostolska pośle do Trójmiasta biskupa, który będzie się wpisywał w ten rodzaj wrażliwości religijnej i społecznej, który uosabia arcybiskup Tadeusz Gocłowski.
D

Decyzja o wysłaniu tam arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, dotychczasowego ordynariusza warszawsko-praskiego, oznacza głęboką zmianę pod obydwoma tymi względami.

Wystarczy tu wskazać na argumenty podnoszone w debacie publicznej i medialnej: niejasny stosunek nowego arcybiskupa gdańskiego do Radia Maryja, jego daleko idące zaangażowanie w sprawach polityki - np. rola, jaką odegrał przy powstawaniu koalicji PiS--Samoobrona-LPR, kiedy to Andrzej Lepper i Roman Giertych mieli odwiedzać arcybiskupa przed podjęciem decyzji o jej zawiązaniu; jego ostry krytycyzm wobec mediów i szerzej - jego sposób obecności w mediach, bardzo apodyktyczny w stylu.

Uważam, że dla Kościoła lepiej jest, gdy zachowuje dystans wobec państwa i wobec rządzących. Tymczasem abp Głódź zawsze utrzymywał z nimi ciepłe stosunki, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną czy...

1573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]