Reklama

Hierarcha bez dystansu do władzy

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Sądziłem, że Stolica Apostolska pośle do Trójmiasta biskupa, który będzie się wpisywał w ten rodzaj wrażliwości religijnej i społecznej, który uosabia arcybiskup Tadeusz Gocłowski.
D

Decyzja o wysłaniu tam arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, dotychczasowego ordynariusza warszawsko-praskiego, oznacza głęboką zmianę pod obydwoma tymi względami.

Wystarczy tu wskazać na argumenty podnoszone w debacie publicznej i medialnej: niejasny stosunek nowego arcybiskupa gdańskiego do Radia Maryja, jego daleko idące zaangażowanie w sprawach polityki - np. rola, jaką odegrał przy powstawaniu koalicji PiS--Samoobrona-LPR, kiedy to Andrzej Lepper i Roman Giertych mieli odwiedzać arcybiskupa przed podjęciem decyzji o jej zawiązaniu; jego ostry krytycyzm wobec mediów i szerzej - jego sposób obecności w mediach, bardzo apodyktyczny w stylu.

Uważam, że dla Kościoła lepiej jest, gdy zachowuje dystans wobec państwa i wobec rządzących. Tymczasem abp Głódź zawsze utrzymywał z nimi ciepłe stosunki, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną czy...

1573

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]