Reklama

Henryk Mikołaj Górecki

Henryk Mikołaj Górecki

09.12.2008
Czyta się kilka minut
Henryk Mikołaj GóreckiKwartety smyczkoweKwartet Śląski, EMI Music Poland 2008 (2 CD)
P

Po prawykonaniu słynnej III Symfonii pewien krytyk (skądinąd niepośledni) zamknął przed tym dziełem granice estetyki. Dwie dekady później złagodniał, ale nie popuszczał. Górecki miał tedy odnaleźć właściwy akord, ale - powątpiewał krytyk - ile można zagrać na jednym akordzie?

Album z kwartetami smyczkowymi kompozytora świadczy, że mnóstwo: minimalistyczne środki Góreckiego tworzą bogatą i wcale złożoną estetykę. Kwartety zaczął pisać późno (kolejne ukończył w 1988, 1991 i 1994 r.), tak że dzieła te w jakiś sposób kontynuują zarówno awangardowe doświadczenia twórcy, jak i wykorzystywanie przezeń muzycznych tradycji. Owszem, kontynuacje mogą być ciągłe lub kontrastowe, w każdym razie w kwartetach Góreckiego znać i słychać namysł nad tym, co się w historii muzyki działo, a także wyraźną kreację kompozytorskiego podmiotu.

Na początku Arioso z II...

2061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]