Reklama

Heglowska konieczność

Heglowska konieczność

12.05.2007
Czyta się kilka minut
Umarł, ciesząc się większą sympatią Polaków niż Rosjan. Tak przynajmniej można sądzić po tym, jak żegnały go nasze media. Mamy mu za co być wdzięczni, ale, przyznajmy, konkurencję miał też nieszczególną. Polacy rzadko doznawali czegoś dobrego od władców zasiadających na Kremlu.
D

Dobra prasa, jaką miał w Polsce po śmierci, jest też zasługą jego następcy. Bo gdy pod koniec 1999 r. Jelcyn złożył urząd, nawet "Tygodnik" żegnał go cierpko, a od tamtego czasu pierwszy prezydent Rosji nie zrobił nic, co wpłynęłoby na zmianę oceny. Tyle że wszystkie wypowiadane dziś w Polsce pochwały Jelcyna są automatycznie krytyką (w dużej mierze zasłużoną) obecnego prezydenta Rosji.

Nudna i jednowymiarowa byłaby historia, gdyby Jelcyn występował w niej tylko jako "mocarz z Uralu", pogromca puczystów z 1991 r., człowiek, który zdemontował Związek Radziecki i przyznał, że ZSRR ponosi odpowiedzialność za mord w Katyniu.

Parlament 1993

Różnie można oceniać konflikt Jelcyna z parlamentem w 1993 r. Dziś przeważają opinie, że tłumiąc bunt deputowanych, nie miał wyjścia. Przypomnijmy: Radę Najwyższą aż w 85 proc....

7993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]