Reklama

Handel w niedzielę: prawo, życie i rozsądek

Handel w niedzielę: prawo, życie i rozsądek

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Werdykt ogłoszony w ubiegłym tygodniu przez łódzki sąd administracyjny był jednoznaczny: uchwała Rady Miasta Zgierz o zakazie pracy hipermarketów w niedzielę jest bezprawna. Uzasadnienie rozstrzygnięcia stanowiło zaś klarowny wykład błędów i mielizn, jakie popełniają w rozumieniu prawa zwolennicy takich zakazów - miażdżąco pokazało, że chcą oni łamać kluczowe reguły konstytucyjne: wolności gospodarczej i równości wobec prawa oraz zasady, że ich ewentualne ograniczenia mogą być dokonane jedynie aktem rangi ustawowej i to tylko wtedy, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny.
W

W Radomiu z kolei samo życie zmusiło radnych do przywrócenia wolności handlu. Gdy wprowadzili zakaz pracy w niedzielę, dla wszystkich tym razem sklepów, protestować zaczęli tak właściciele hipermarketów, jak drobni kupcy oraz sami pracownicy zagrożeni zwolnieniami. W efekcie po sześciu tygodniach radni musieli odwołać nałożone przez siebie restrykcje.

Ostatnio upadła też kolejna teza zwolenników zakazów: zdeterminowana pracownica sieci Biedronka udowodniła, że nawet pojedynczy zatrudniony może przed sądem III RP wygrać walkę z wielką korporacją o poszanowanie swoich praw. Okazało się nadto, że mogą także, jeśli znajdzie się kilka aktywnych i zdecydowanych osób, powstać związki zawodowe dla ochrony interesów pracowniczych.

Wszystkie przykłady nie tylko obalają kluczowe zarzuty, jakie przeciwko wolności handlu w niedzielę wysuwają zwolennicy...

1439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]