Reklama

Gry w miasto

Gry w miasto

21.08.2006
Czyta się kilka minut
AGNIESZKA SABOR: - Instytucja, którą Pan kieruje, jest zarówno międzynarodowa, jak i krakowska. Co zmieniło się w naszym mieście w ciągu 15 lat jej istnienia? Przez Rynek przewijają się wielojęzyczne tłumy - czy oznacza to, że Kraków się umiędzynarodowił?
J

JACEK PURCHLA: - MCK ma siedzibę na Rynku Głównym, a to daje świetną perspektywę. Miejsce to jak w soczewce skupia wiele problemów transformacji. Z okien Centrum widać gwałtowną prywatyzację i zawłaszczanie przestrzeni publicznej. Widać komercjalizację, macdonaldyzację, disnejlandyzację, bazaryzację. Rozmawialiśmy o tym na łamach "TP" przed czterema laty, jednak od tego czasu niebezpieczne procesy przybrały na sile. Żadnej satysfakcji nie daje przy tym fakt, że stan obecny przewidzieliśmy już na początku lat 90. Centrum starało się wówczas zwrócić uwagę - przede wszystkim powstającym właśnie samorządom - że transformacja systemu polityczno-gospodarczego zmieni radykalnie sytuację dziedzictwa. Że konieczne jest przekształcenie systemu zarządzania jego potencjałem, a także zmiana instrumentów prawnych i ekonomicznych - tak, aby eksploatacja tego zasobu nie odbywała się w...

14052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]