Reklama

Granice rozwoju

Granice rozwoju

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Sąd, prywatni detektywi, skłócona społeczność: już niemal rok w podżywieckiej wiosce Jeleśnia jeden z największych światowych koncernów spożywczych walczy o wodę z grupą mieszkańców.
W okolicach Jeleśni gwałtownie narastają problemy ekologiczne. Domy i utwardzane drogi powstają coraz wyżej, wysychają źródła, niszczeją lasy. / fot. Andrzej Sidor / Forum
J

Jeszcze 20 lat temu przepływająca przez położoną w Beskidzie Żywieckim Jeleśnię Sopotnianka była rzeką z prawdziwego zdarzenia: wartką, kapryśną, głęboką na tyle, że w niektórych miejscach można było w niej pływać.

Dzisiaj pozostało z niej niewiele: w suchych miesiącach można przez nią przejść nie zamaczając butów. Podobnie jak inne rzeki Beskidu Żywieckiego, latem bardziej przypomina wysychające rzeki hiszpańskie niż potok płynący z serca nieskażonych gór. Lepiej się w niej nie moczyć - okoliczni mieszkańcy spuszczają do wody nieczystości.

Na początku marca tego roku przez Sopotniankę przejechał ciężki sprzęt, wynajęty przez firmę Żywiec Zdrój SA, część koncernu Danone - drugiego na świecie producenta wody butelkowanej. Według specjalistycznego magazynu "Źródło" Danone wlewa do butelek ponad 17 mln m3 wody rocznie. W Polsce posiada ponad 25...

21550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]