Reklama

Gra budżetem

Gra budżetem

23.01.2006
Czyta się kilka minut
Polityczna gra nie dotyczy już tylko poszczególnych wydatków i faktycznych rozmiarów deficytu, ale samej istoty budżetu. Grę na ten najwyższy poziom wprowadził prezydent Lech Kaczyński.
P

Polska miała w tym roku wielką szansę naprawy polityki fiskalnej. Narzucenie przez Marka Belkę dość elementarnych rygorów wzrostu wydatków budżetowych (inflacja plus jeden) w połączeniu z przyśpieszeniem wzrostu gospodarczego skutkowało znakomitym wykonaniem budżetu w roku ubiegłym. Przy planowanym deficycie 35 mld zł, jego wykonanie - mimo powiększenia wydatków w końcówce roku - wyniosło tylko 27 mld zł (czy różnica ta wynikała z ostrożnego planowania, czy też Marek Belka założył "wyborczego zaskórniaka", którego nie wydał, to inna, i dziś już nieistotna sprawa). Prosta logika wskazuje zatem, że bez wielkiego wysiłku, przy utrzymaniu jakiej takiej dyscypliny wydatków przy przyspieszającej dynamice gospodarki (PKB wzrośnie w tym roku o 4-5 proc.) można było w 2006 r. osiągnąć wynik jeszcze lepszy, schodząc z deficytem po raz pierwszy od roku 2000 do poziomu 2,5 proc. PKB....

6416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]