Reklama

Góra wątpliwości

Góra wątpliwości

20.02.2007
Czyta się kilka minut
Obawiałem się, że najnowszy spektakl Teatru Telewizji będzie - wzorem poprzednich produkcji w ramach Sceny Faktu - laurką dla bohatera. Tym bardziej że owym bohaterem jest osoba duchowna - ojciec Jan Góra, duszpasterz młodzieży, założyciel ośrodka na Jamnej.
J

Jednak spektakl Pawła Woldana miło zaskakuje. Nie stawia pomnika, nie instruuje, nie poucza. Innymi słowy pozbawiony jest wyraźnej tezy, a zatem i pretensji, by narzucić widzowi klarowne przesłanie.

Scenariusz Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego powstał w ramach aktywności Laboratorium Reportażu Wydziału Dziennikarstwa UW. W warstwie fabularnej jest to opowieść o dziennikarskiej parze, przygotowującej dokument o dominikaninie. Spotkanie z zakonnikiem i prezentującą różne postawy młodzieżą skłania ich do refleksji nad własnym życiem. W sumie - schemat uparcie eksploatowany w kolejnych telewizyjnych dokudramach. Z tym że autorzy "Góry..." zatrzymują się w miejscu, w którym nie pada żadna pokrzepiająca odpowiedź, a głównych bohaterów zostawiają pogrążonych w rozterce. Brak tu nie tylko efektownych puent, ale i podręcznikowo wyłożonych wątpliwości, dzięki...

1802

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]