Reklama

Good bye, empire!

Good bye, empire!

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Celem Gorbaczowa nie była likwidacja, lecz umocnienie komunizmu przez reformy gospodarcze i polityczne. Dlaczego więc Moskwa oddała Polskę?
Z

Zmiany - tzw. pierestrojka - zapoczątkowane przez Michaiła Gorbaczowa po objęciu przez niego w marcu 1985 r. stanowiska I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, dotyczyły także stosunku Kremla do europejskich państw komunistycznych. Już miesiąc później, podczas spotkania z ich przywódcami, Gorbaczow stwierdził, że "każda z bratnich partii samodzielnie określa swoją politykę i jest za nią odpowiedzialna przed swoim narodem". Dodał wszakże, że "doświadczenie wykazuje, że zadania narodowe rozwiązywane są szybciej i efektywniej, jeżeli jednocześnie uwzględniane są zadania i cele całej Wspólnoty" [tj. bloku wschodniego - red.], gdyż "interesy klasowe są wspólne".

Stanowisko Kremla było więc ambiwalentne ("samodzielnie", ale i "wspólnie"), a rozluźnianie kontroli i ograniczanie bezpośredniego wpływania na "bratnie partie" było...

14424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]