Reklama

Goliat triumfujący

Goliat triumfujący

27.04.2003
Czyta się kilka minut
W ostatnich tygodniach nastąpiły wydarzenia, których się spodziewaliśmy, i takie, których się nie spodziewaliśmy. Irak padł szybciej niż można było sądzić, zważywszy (bez wtrętu ironii), że dostarczycielami infrastruktury były dlań państwa europejskie - te, które teraz znajdują się po stronie przegranej, czyli Francja, Niemcy i Rosja.
F

Francja stworzyła w Iraku nowoczesną siec telefoniczną i, podobnie jak Rosja, dostarczała Saddamowi znacznych ilości broni. Rosyjskie rakiety przeciwpancerne pozwoliły Irakijczykom w pierwszych dniach wojny zniszczyć dwa czołgi typu Abrams. Wcześniej dokonała się w Iraku interwencj a kapitału niemieckiego, Niemcy budowali na przykład sławne bunkry Saddama. Jego pałace są natomiast raczej dziełem twórców miejscowych i odznaczają się szczególnym pomieszaniem stylu wschodniego z obrzydliwym mieszczaństwem.

Z przykrością - to dygresja - oglądałem w telewizji irackie autostrady, budowane między innymi przez polskie firmy. Jakość ich jest tak dobra, że siedemdziesięciotonowe Abramsy nie pozostawiają na nawierzchni żadnych śladów. My natomiast autostrad w ogóle nie mamy. Państwa wyzwolone spod dominacji sowieckiej odziedziczyły rozmaitej klasy infrastrukturę: Czesi niezłą, Węgrzy...

6546

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]