Reklama

Godzilla wśród Ziem

Godzilla wśród Ziem

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Planetę, której nie przewidywała teoria, odkryli astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Fot. David A. Aguilar (CFA)
K

Kepler-10c znajduje się ok. 560 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Smoka, zbudowana jest ze skał i waży aż 17 razy tyle, co Ziemia. Dotąd sądzono, że skaliste planety tej wielkości nie mogą istnieć: grawitacja tak dużego globu zaczyna więzić wodór i formuje się tzw. gazowy olbrzym, jak nasz Jowisz. Co więcej, system Kepler-10 liczy aż 11 mld lat, czyli powstał mniej niż 3 mld lat po Wielkim Wybuchu. Wczesny Wszechświat zawierał głównie wodór i hel. Nie spodziewano się, że z małych ilości powstających dopiero w gwiazdach krzemu czy żelaza mogły już wówczas powstawać skaliste planety.
– To Godzilla wśród ziem. Ale w odróżnieniu od filmowego potwora Kepler-10c niesie dobre perspektywy dla życia – stwierdził jeden z odkrywców, Dimitar Sasselov. Odkrycie oznacza bowiem, że planet gościnnych dla życia może być znacznie więcej, niż szacowano, bo można się ich spodziewać również w...

1089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]