Burzliwe życie gwiazdy

Betelgeza – jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie – żyła szybko i umrze młodo, przechodząc w spektakularną fazę supernowej. Ale jej ostatnie chwile być może jeszcze wcale nie nadeszły.

Reklama

Burzliwe życie gwiazdy

Burzliwe życie gwiazdy

02.03.2020
Czyta się kilka minut
Betelgeza – jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie – żyła szybko i umrze młodo, przechodząc w spektakularną fazę supernowej. Ale jej ostatnie chwile być może jeszcze wcale nie nadeszły.
Mgławica Kraba rozciąga się na przestrzeni 10 lat świetlnych. To pozostałość po supernowej, która pojawiła się na niebie w 1054 r. NASA, ESA, J. HESTER, A. LOLL (ASU)
D

Dla części astronomów ostatnie tygodnie były jak czuwanie na intensywnej terapii przy pacjencie, który zapadł na tajemniczą chorobę. Chory gasł w oczach. Dosłownie, bo zamiast tętna, ciśnienia czy EKG kluczowym wskaźnikiem była jego jasność. Pacjentowi nie można było mimo najlepszych chęci pomóc, choćby dlatego, że znajdował się 700 lat świetlnych od nas. Brutalna prawda jest taka, że wielu czuwających wcale nie życzyło mu wyzdrowienia. Liczyli na wyjątkowo spektakularny koniec.

Pacjent to Betelgeza. Czerwony nad­olbrzym z gwiazdozbioru Oriona. Od października 2019 do lutego 2020 r. gwiazda osłabła dramatycznie, tracąc aż jedną czwartą jasności i spadając z 9. na 21. miejsce w rankingu najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Betelgeza jest humorzasta, astronomowie są przyzwyczajeni do tego, że jej jasność waha się, ale nigdy dotąd, w ciągu stulecia precyzyjnych pomiarów, nie...

12245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zawsze trochę współczuję astronomom, że większość najciekawszych rzeczy z ich dziedziny znajdują się strasznie daleko i wszystkiego trzeba się domyślać. Ale z drugiej strony przeciętny geolog od płaszcza czy jądra Ziemi ma swój obiekt badań blisko i nigdy go nie zobaczy, a astronom może chociaż w niebo popatrzeć.

za wprowadzenie tak fascynujących tematów

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]