Reklama

Głosowanie za czadorem

Głosowanie za czadorem

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Jako czwarty kraj znad Zatoki Perskiej - po Bahrajnie, Katarze i Omanie - Kuwejt przyznał kobietom czynne i bierne prawo udziału w wyborach. Jednak aby ułagodzić fundamentalistów zastrzeżono, że w działalności politycznej kobiety muszą przestrzegać prawa koranicznego.
S

Sesja parlamentu, która zakończyła się przegłosowaniem poprawki do ordynacji wyborczej (35 głosów “za", 23 “przeciw"), była burzliwa i trwała 10 godzin. Wynik został powitany owacjami nie tylko przez kobiecą część publiczności zgromadzonej na galerii dla widzów. “Za" głosowali deputowani obozu rządowego, liberałowie i szyici. Z realizacją tego prawa Kuwejtki poczekają jednak zapewne do wyborów parlamentarnych w 2007 r. (dziś kobiety biorą udział w wyborach do władz stowarzyszeń, organizacji studenckich, związków zawodowych i organizacji pozarządowych).

“Gratuluję kuwejckim kobietom zdobycia praw politycznych" - winszował premier, szejk Sabah al-Ahmad as-Sabah, który - jak się sądzi - może powołać niebawem kobietę na stanowisko ministra (jakby na zamówienie, wakuje fotel ministra zdrowia). Minister spraw wewnętrznych szejk Nawaf al-Ahmad as-Sabah zapowiedział...

7600

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]