Reklama

Ładowanie...

Głośno wszędzie, głucho wszędzie

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Równo przed rokiem pióro wypadło mi z ręki. Obok leżał już na ziemi winowajca, numer Polityki ze wstrząsającym raportem Doroty Szwarcman o głuchocie Polaków. Od lat obserwowałem to sam, z rosnącym przygnębieniem. Ale to był gwóźdź do trumny z resztkami złudzeń.
Z

Ze wszystkich Sztuk Pięknych to muzyka najsilniej wpływa na emocje i to ją prawodawca najkonsekwentniej winien wspierać. (Napoleon Bonaparte)

Po co jeszcze pisać o muzyce i dla kogo? - pytam siebie i Szwarcman, gdy spotykam ją przelotnie w Nantes na tegorocznych Szalonych Dniach Muzyki. Wydała się moim pytaniem zmartwiona. A że Nantes to miejsce, w którym raz do roku przetykają się uszy i przeciera horyzont nadziei, zdecydowałem się pióro z ziemi podnieść. Będę je odtąd maczał (podjąłem postanowienie) w atramencie wyłącznie sympatycznym. Ale dopiero od jutra: najprzód muszę opróżnić do dna mój kałamarz z żółcią.

Wołam na pustyni

“Wystarczy na Saharze zaprowadzić komunizm, by po roku zabrakło piasku" - śmialiśmy się gorzko przed laty. Po odwróceniu znaków wcale nie jest śmieszniej. Wystarczyło bowiem zaprowadzić...

13674

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]