Reklama

Głos zakorzeniony w powietrzu

Głos zakorzeniony w powietrzu

27.01.2009
Czyta się kilka minut
"Jeśli słuchasz dobrze napisanego tanga i nie przebiega Ci dreszcz po plecach, lepiej zajmij się czymś innym" - doradza jeden z bohaterów filmu "Cafe de los Maestros". Gdy oglądałem go w kinie (salka na 14 osób plus dwa dostawione krzesła), dreszcz był ze mną. Nie tylko dzięki gorączce.
"

"Cafe..." to dokument opowiadający o projekcie Gustavo Santaolalli, laureata Oscara za muzykę do filmów "Babel" i "Tajemnica Brokeback Mountain", któremu udało się zgromadzić na sesji nagraniowej i koncercie mistrzów argentyńskiego tanga. Żywe legendy - śpiewaków, bandoneonistów, pianistów, tworzących w czasach największego rozkwitu tej muzyki, latach 40. i wczesnych 50., gdy - słuchając orkiestry Juana d’Arienzo - ludzie tańczyli na ulicy w deszczu, pod parasolkami.

Narzuca się porównanie z "Buena Vista Social Club" Wendersa, tam jednak bohaterowie byli wyrazistsi, poznawaliśmy dokładnie ich historie, pierwszoplanowym aktorem była też sama Kuba. Świat muzyków z argentyńskiego Buenos Aires i urugwajskiego Montevideo jest nakreślony szkicowo, nie wkracza weń wielka Historia, patroszy go za to nieuniknione przemijanie. Ocalało jeszcze wiele, ale czuć już...

3765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]