Reklama

Głos zakorzeniony w powietrzu

Głos zakorzeniony w powietrzu

27.01.2009
Czyta się kilka minut
"Jeśli słuchasz dobrze napisanego tanga i nie przebiega Ci dreszcz po plecach, lepiej zajmij się czymś innym" - doradza jeden z bohaterów filmu "Cafe de los Maestros". Gdy oglądałem go w kinie (salka na 14 osób plus dwa dostawione krzesła), dreszcz był ze mną. Nie tylko dzięki gorączce.
"

"Cafe..." to dokument opowiadający o projekcie Gustavo Santaolalli, laureata Oscara za muzykę do filmów "Babel" i "Tajemnica Brokeback Mountain", któremu udało się zgromadzić na sesji nagraniowej i koncercie mistrzów argentyńskiego tanga. Żywe legendy - śpiewaków, bandoneonistów, pianistów, tworzących w czasach największego rozkwitu tej muzyki, latach 40. i wczesnych 50., gdy - słuchając orkiestry Juana d’Arienzo - ludzie tańczyli na ulicy w deszczu, pod parasolkami.

Narzuca się porównanie z "Buena Vista Social Club" Wendersa, tam jednak bohaterowie byli wyrazistsi, poznawaliśmy dokładnie ich historie, pierwszoplanowym aktorem była też sama Kuba. Świat muzyków z argentyńskiego Buenos Aires i urugwajskiego Montevideo jest nakreślony szkicowo, nie wkracza weń wielka Historia, patroszy go za to nieuniknione przemijanie. Ocalało jeszcze wiele, ale czuć już...

3765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]