Reklama

Poprute reliefy Międzyrzecza

Poprute reliefy Międzyrzecza

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Zabytki Mezopotamii niszczą nie tylko ekstremiści z tzw. Państwa Islamskiego. Niszczy je też ignorancja kurdyjskich władz niedbających o ślady przeszłości.
Stylizowany skrzydlaty lew lamassu przy wjeździe na teren wykopalisk. Lato 2015 r. Fot. Lidia Napiórkowska
Ś

Środek dnia, upał. Stajemy przed bramą ze zdawkowym napisem „General Directorate of Antiquities”. Żywego ducha. Zanurzamy się w płomień powietrza wypełnionego kurzem z nadzieją, że drzemiący w cieniu strażnik nas dostrzeże. Dostrzegł. Dżadżi rozmawia z nim po kurdyjsku (jak większość asyryjskich chrześcijan w Kurdystanie, Dżadżi zna kilka języków).

Płacimy i wjeżdżamy przez bramę z rzeźbionymi w kamieniu skrzydlatymi lwami o ludzkich głowach, zwanymi lamassu. One są tylko stylizacją. Ale ten sam kamień, w którym kiedyś kuto brodate twarze, wznosi się obok, wysoką na kilkanaście metrów ścianą.
 

Ostrzelana inskrypcja
Miejscowość, po kurdyjsku zwana Khinis, leży między Akrą i Dohuk, w północnym Iraku. Po drodze, tej wiodącej od strony posiadłości klanu Barzanich, którzy rządzą sporą częścią irackiego Kurdystanu, nie ma żadnego...

7184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]