Reklama

Gigantyczna pamięć

Gigantyczna pamięć

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Jeszcze sto lat temu amerykański herpetolog John Van Denburgh określał największe gatunki żółwi lądowych jako „żywe skały” – zwierzęta „powolne w poruszaniu się i myśleniu”.
VINCENT TRUCHET / BIOS-PHOTO / EAST NEWS
O

Obraźliwa łatka na długo przylgnęła do tych statecznych gigantów, co zresztą dobrze komponowało się z tym, co naukowcy ogólnie sądzili o umysłach gadów.

Teraz wszystko powinno się zmienić. Tamar Gutnick wraz ze współpracownikami postanowiła sprawdzić, jak mieszkające w ogrodach zoologicznych żółwie olbrzymie (na zdjęciu) i żółwie słoniowe poradzą sobie z kilkoma zadaniami poznawczymi. Okazało się, że nauczyły się one m.in. wybierać jeden z dwóch kolorów (za wskazanie „właściwego” otrzymywały nagrodę), a z częścią zadań radziły sobie nawet po 9-letniej przerwie! Co ciekawe, nauka sprawniej szła im w towarzystwie innych osobników niż w samotności.

Jak piszą w „Animal Cognition” badacze, ich eksperyment jest „pierwszym krokiem na drodze do bardziej powszechnego docenienia zdolności poznawczych tych wyjątkowych zwierząt”. Wykonajmy więc kolejny krok – i opowiedzmy o tych wynikach swoim znajomym! ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]