Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Gdzie trudno być kobietą

Gdzie trudno być kobietą

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Najniebezpieczniejszym krajem dla kobiet są Indie – tak wynika z badania, które przeprowadziła agencja Reutera.
Protest przeciwko gwałtom, morderstwom oraz nękaniu kobiet i dzieci, Guwahati, Assam, Indie, 21 kwietnia 2018 r. / Fot. David Talukdar/REX/Shutterstock/EAST NEWS
Protest przeciwko gwałtom, morderstwom oraz nękaniu kobiet i dzieci, Guwahati, Assam, Indie, 21 kwietnia 2018 r. / Fot. David Talukdar/REX/Shutterstock/EAST NEWS
D

Do udziału w ankiecie agencji Reutera zaproszono ponad pół tysiąca ekspertów od spraw kobiet. Ich zadaniem było spośród 193 państw, zrzeszonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych, wybrać pięć, w których kobiety są najbardziej dyskryminowane, a ich prawa łamane lub ograniczane i gdzie najczęściej padają ofiarą przemocy i zbrodni. Eksperci oceniali sytuację kobiet na świecie pod względem poziomu przemocy fizycznej i seksualnej, dostępu do opieki medycznej i świata gospodarki, ich roli w praktykowanej w danych krajach tradycji. Opublikowane dziś wyniki badania wskazują, że za kraj najniebezpieczniejszy dziś dla kobiet to Indie.

Kraj, mieniący się dumnie największą – pod względem liczebności – demokracją świata i uznawany za jedną w największych na świecie potęg gospodarczych, wyprzedził na czarnej liście ogarnięte wojnami domowymi Afganistan, Syrię, Somalię i Jemen (miejsca – drugie, trzecie, czwarte i ósme). Indie wypadły najgorzej jako kraj, gdzie istnieje niebezpieczeństwo przemocy seksualnej: przymusowych małżeństw, gwałtów, przemocy domowej, niemożność dochodzenia sprawiedliwości przed sądami itd.; gdzie kobiety najczęściej i najliczniej padają ofiarą niewolniczej pracy i handlu „żywym towarem” i gdzie są dyskryminowane w tradycyjnych wspólnotach.

Siedem lat temu, w pierwszym takim badaniu przeprowadzonym przez agencję Reutera, za najniebezpieczniejszy dla kobiet kraj uznano Afganistan, a Indie zajęły czwarte miejsce za Kongiem i Pakistanem, a przed Somalią. W tym roku na „czarnej liście” za Indiami znalazły się Afganistan, Syria, Somalia (wojny i związane z nimi zagrożenie życia, bieda, brak dostępu do opieki medycznej), Arabia Saudyjska (dyskryminacja, wynikająca z nakazywanego przez islam rozdziału płci), Pakistan, Kongo, Jemen i Nigeria. Na dziesiątym miejscu znalazło się jedyne państwa z Zachodu – Stany Zjednoczone. Umieszczając je na „czarnej liście” przepytywani przez Reutera eksperci przyznawali, że powodowały nimi ujawnione w tym roku skandale, które pokazały na jak masową skalę przemoc seksualna stosowana była wobec kobiet w świecie rozrywki i mediów.

W zeszłym roku, po podobnym badaniu, agencja Reutera ogłosiła listę miast, gdzie najniebezpieczniej być kobietą. Wygrał – czyli przegrał – Kair, który wyprzedził Karaczi, Kinszasę, Delhi, Limę, Meksyk, Dhakę, Lagos, Dżakartę i Stambuł.

Gdzie niebezpiecznie być kobietą w 2018 roku:

  1. Indie
  2. Afganistan
  3. Syria
  4. Somalia
  5. Arabia Saudyjska
  6. Pakistan
  7. Kongo
  8. Jemen
  9. Nigeria
  10. USA​

STRONA ŚWIATA – analizy i reportaże Wojciecha Jagielskiego w specjalnym serwisie „Tygodnika Powszechnego” >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]