Reklama

Gdzie jest polski Gary Smith

Gdzie jest polski Gary Smith

25.07.2004
Czyta się kilka minut
W polityce gesty bywają równie ważne co traktaty i trzeba docenić gest Horsta Köhlera: nowy prezydent Niemiec złamał obyczaj poprzedników i z pierwszą planowaną wizytą zagraniczną (nieplanowaną był pogrzeb prezydenta Austrii) pojechał nie do Francji, ale Polski.
Z

Zarazem podróż ta - z całą jej arytmetyką i symboliką (Köhler spędził w Warszawie i Gdańsku prawie dwa dni, a w Paryżu, gdzie następnie poleciał, cztery godziny; był też na Westerplatte; mówił o miejscu swego urodzenia: zabranej Polakom wsi na Zamojszczyznie, dokąd władze III Rzeszy przesiedliły z Besarabii jego rodziców) oraz z jej politycznymi deklaracjami (prezydent skrytykował Powiernictwo Pruskie i zaznaczał, że projekt Centrum Wypędzonych nie może być forsowany przeciw Polsce) - ukazała znowu ograniczone możliwości polityków przełamania tego, co wydaje się już fatalistyczną kwadraturą koła. Podobnie było jesienią 2003 r., gdy Aleksander Kwaśniewski i poprzedni prezydent Niemiec Johannes Rau apelowali o wspólną dyskusję o historii, która zastąpiłaby dwa monologi (Köhler nawiązywał do tamtego apelu). Choć więc i tym razem prezydenci powiedzieli wszystko, co mogli, to...

5925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]