Reklama

Gdybym mówił językami ludzi i polityków

Gdybym mówił językami ludzi i polityków

03.05.2007
Czyta się kilka minut
Nie pozwolę sobie wmówić, że jeśli krytykuję dzisiejszą lustrację, to muszę się zgadzać z "Gazetą Wyborczą" aż do prognozy pogody włącznie. Lub jeśli jestem za jakąś formą udostępnienia archiwów, to oznacza, że radbym z panami Kaczyńskimi jeździć na Kasztance pod Grunwaldem.
rys.M.Owczarek
Z

Zdarza się, że niewspółmierność - lub nieprzystawalność, a może elementarna odmienność? - są jak najbardziej właściwymi i jedynymi możliwymi stanami myślenia i pisania. Artykuły Tadeusza Sławka i Krystiana Lupy ("TP" nr 16 i 17), podejmując bardzo zasadniczy namysł nad aktualną sytuacją tego kraju, wydają się właśnie niewspółmierne w stosunku do przedmiotu opisu, czyli kwestii lustracji i zachowania wobec wymuszonego prawa. Refleksje Sławka o "społeczeństwie obywatelskim i wyobraźni moralnej" rozpoczynają się cytatem z "Obrony Sokratesa", na podstawie tego urywku literaturoznawca formułuje cztery wyjściowe tezy. Później analizowana jest różnica między obywatelem a człowiekiem tłumu i przywoływani są inni myśliciele. W tym momencie najważniejsza jest dla mnie konstatacja dwóch odmiennych języków. Pisze Sławek: "Znamienne, że od samego początku, już w greckiej przeszłości,...

5398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]