Reklama

Gdy słońce stoi nisko

Gdy słońce stoi nisko

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Nie interesuje mnie człowiek silny, któremu się wszystko udaje. Z tłumu wybieram ludzi niedopasowanych, innych, którzy utykają na jedną nogę i są pokazywani palcami. Bardziej niż centrum interesuje mnie margines.
Ł

ŁUKASZ MACIEJEWSKI: - Pani droga do reżyserii była skomplikowana: zaczęła Pani naukę w słynnym moskiewskim Wsiesojuznym Gosudarstwiennym Institutie Kinematografii.

DOROTA KĘDZIERZAWSKA: - Chciałam zdawać na reżyserię, ale panicznie bałam się łódzkiej Szkoły. Drżałam, ilekroć przechodziłam ulicą Targową. Po skończeniu liceum zdawałam po raz pierwszy i nawet przeszłam przez te wszystkie koszmarne egzaminy, odpadłam dopiero w końcówce. Po dwu latach spróbowałam znowu, z góry decydując się na studia w Moskwie.

  • Czas na kasetach

- Czego szukała Pani we WGIK-u; przecież nie swobody twórczej?

- Dobrego kina i przyjaciół. Męczyła mnie królująca wówczas na naszych ekranach estetyka kina moralnego niepokoju. Wydawało się, że wszystkie filmy powstają według tej samej,...

15501

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]