Reklama

Gdańsk jest teatrem

Gdańsk jest teatrem

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Wszystko zaczęło się w roku 1990, kiedy prof. Jerzy Limon, anglista i szekspirolog, natrafił w Gdańsku na ślady jedynego w Polsce teatru elżbietańskiego.
Rekonstrukcja teatr elżbietańskiego w Gdańsku-nagrodzony projekt autorstwa Renato Rizzi
R

Renesansowy Gdańsk był miastem, które chętnie odwiedzali angielscy komedianci. W kraju rodzinnym ostro rywalizujący między sobą, a nieraz też prześladowani ze względów religijnych, często podróżowali na kontynent. Docierali do większych miast europejskich, w których łatwiej było im zdobyć uznanie. Rytm mieszczańskiego życia, w którym wytężona praca przerywana była z rzadka okresami świąt i karnawału, pozwalał im występować tylko w określonych porach roku. Panujące na co dzień dość purytańskie zasady w Gdańsku łagodzono na trzy letnie tygodnie Jarmarku Dominikańskiego.

Na początku XVII wieku, w okresie największego rozkwitu miasta, w obrębie murów Starówki wzniesiono drewniany budynek, wzorowany na londyńskim teatrze Fortune - drugiej po The Globe scenie elżbietańskiej. Obiekt nosił nazwę Szkoły Fechtunku, w której obok przedstawień teatralnych, odbywały się...

3966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]