Reklama

Fundusz niedoszacowany

Fundusz niedoszacowany

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Kościół nie walczy o dodatkowe przywileje. A wprowadzenie dobrowolnego odpisu dla Kościoła to ruletka.
M

MAREK ZAJĄC: W czym tkwi istota najnowszego sporu między rządem a Kościołem co do zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym?
KS. PROF. DARIUSZ WALENCIK: Nie mówiłbym o sporze. Ani strona rządowa, ani kościelna nie wycofały się z dwóch uzgodnionych już kwestii zasadniczych. Po pierwsze, chodzi o tryb wprowadzania zmian. Ustawę musi poprzedzać umowa między państwem i Kościołem. To wynika z art. 27 konkordatu i art. 25 konstytucji. Po drugie, anachroniczny mechanizm Funduszu zostanie przekształcony w dobrowolny odpis w wysokości 0,5 proc. należnego podatku. Pozostałymi rozwiązaniami szczegółowymi nadal zajmują się eksperci. Na razie minister administracji i cyfryzacji udostępnił w Internecie wstępny projekt ustawy, który przygotowali jego urzędnicy. Rozpoczęły się konsultacje społeczne. Oczywiście przedstawiciele Kościoła...

11298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]