Reklama

Foto - graf

Foto - graf

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Zatrzasnąć w jednej klatce kliszy zdjęciowej kawałek świata - to zdarza się dość często. Przyłapać w obiektywie kawałek prawdy o świecie - to coś znacznie więcej.
-

---ramka 334284|prawo|1---Nazwisko Eustachego Kossakowskiego znane jest dobrze. Jego fotografie - znacznie mniej. Retrospektywna wystawa w salach Zachęty zaskakuje i może to właśnie najbardziej w niej pociąga. Odkrywamy rzeczy, których się nie spodziewaliśmy.

Pracował jako fotograf dla polskich czasopism. Największą grupę zdjęć - choć jest to zaledwie fragment wielkiej kolekcji - stanowią zapiski z niedawnej Polski. Często odbite po raz pierwszy. Patrzę na ten upostaciowiony “peerel" i myślę o potwornej fotogeniczności brzydoty. Codzienna brzydota została tu złapana na gorąco, bez wielkich deliberacji - ot, szybka fotka. Zaskakuje świeżość, obiektywność, przezroczystość.

Henri Cartier-Bresson robił to najlepiej na świecie. Kossakowski pracował seriami, inaczej niż Francuz, który czekał na jedno jedyne, ale bezwzględnie najlepsze zdjęcie,...

5076

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]