Reklama

Europejski Poeta Wolności

Europejski Poeta Wolności

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Z

Zarówno Nagroda, jak i sam Festiwal Europejski Poeta Wolności to przedsięwzięcia niezwykłe. I nie chodzi tu wyłącznie o pewien wyświechtany frazes reklamowy – to inicjatywa prawdziwie niezwykła, gdyż wymagająca rzadko dziś spotykanej odwagi i wyobraźni. Już za kilka dni rozpocznie się czwarta edycja tej imprezy i ponownie zostanie uhonorowany europejski poeta (a wraz z nim jego tłumacz), którego twórczość w szczególny sposób dotyka problemu wolności. I na tym właśnie polega rzeczona odwaga – na nadaniu tym trudnym, nieoczywistym, a czasem już lekko archaicznym pojęciom nowych znaczeń. „Europejskość”, „poeta” i „wolność” – każde z tych słów, w taki czy inny sposób, przeżywa ostatnimi czasy kryzys. Tożsamość europejska wystawiana jest na próbę, poezję spycha się do literackiego getta, i tylko wolność pozostaje tak samo problematyczna jak zawsze. Europejski Poeta Wolności pokazuje, że poezja, szczególnie ta europejska, może mieć wciąż olbrzymie znaczenie – zarówno dla nas, jak i dla wspólnoty, w której żyjemy.
W oczekiwaniu na Festiwal zachęcamy do lektury naszego dodatku – znajdą w nim Państwo tekst Grzegorza Jankowicza poświęcony rudymentarnej roli poezji w dzisiejszym świecie, a także rozmowę ze Stanisławem Rośkiem, wydawcą, publicystą i jurorem konkursu.
Zapraszamy do lektury oraz na Festiwal do Gdańska, który potrwa od 17 do 19 marca!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]