Reklama

Euro 2020 utrudnia walkę z pandemią

Euro 2020 utrudnia walkę z pandemią

05.07.2021
Czyta się kilka minut
W pochłoniętej piłkarskimi mistrzostwami Europie wzbiera czwarta fala pandemii. Fiński Instytut Zdrowia podaje, że 40 proc. nowych zakażeń jest związanych z powrotami kibiców z Rosji.
Fot. PAUL ELLIS/AFP/East News
W

W pochłoniętej piłkarskimi mistrzostwami Europie wzbiera czwarta fala pandemii. W niedawnym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do organizatorów turnieju o uważniejsze kontrolowanie zachowań kibiców, nie tylko na stadionach, ale też przed i po meczach. W wielu państwach, gdzie odbywają się rozgrywki, od kilku tygodni obserwuje się znaczny wzrost zakażeń, za co odpowiada głównie wariant Delta koronawirusa. W Sankt Petersburgu w dniu ćwierćfinałowego meczu Szwajcarów z Hiszpanami odnotowano 1733 nowe przypadki, a w całej Rosji blisko 23 tys.

Problemem są też wracający kibice. Fiński Instytut Zdrowia podaje, że 40 proc. nowych zakażeń jest związanych z powrotami fanów z Rosji. Z kolei szkockie służby informują o 1300 zainfekowanych osobach, które pojechały do Londynu na mecz fazy grupowej z Anglią. Z nich blisko czterysta oglądało spotkanie z trybun stadionu Wembley.

W ogóle sytuacja na Wyspach jest coraz gorsza, a to właśnie w Londynie zaplanowano półfinały i finał Euro. UEFA zezwoliła na 75-procentowe zapełnienie trybun w Anglii i władze lokalne mają zamiar z tego skorzystać. Brytyjski rząd zapowiada, że na stadionie finał obejrzy 60 tys. kibiców. Tyle samo kibiców, ale przy pełnym wypełnieniu obiektu, uczestniczyło wcześniej w czterech meczach na Puskás Aréna w Budapeszcie. To podejście spotyka się jednak ze znaczną krytyką. Niemiecki minister spraw wewnętrznych, Horst Seehofer, już po przegranym przez Niemcy meczu z Anglią określił decyzje UEFA jako „całkowicie nieodpowiedzialne”.

Tymczasem w Brazylii, drugiej na liście krajów z największą liczbą zgonów na świecie, bez udziału publiczności odbywa się turniej Copa América, który przeniesiono tam z Argentyny i Kolumbii z powodu, odpowiednio, pandemii i kryzysu politycznego. Zarażają się jednak uczestnicy rozgrywek. Do tej pory wśród delegacji i pracowników obsługi wykryto 166 zakażeń, w tym 17 wśród piłkarzy. ©


Czytaj analizy meczowe Michała Okońskiego w specjalnym serwisie na Euro 2020

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]