Reklama

Emerytura

Emerytura

22.11.2011
Czyta się kilka minut
Renata Grochal zauważyła w "Gazecie Wyborczej", iż słowami kluczami drugiego exposé Donalda Tuska były "bezpieczeństwo" i "kryzys"; pierwsze pojawiło się w sejmowym przemówieniu 26 razy, drugie - 17.
N

Nie sprawdzałem, ile razy premier użył słowa "emerytura", sama jednak zapowiedź wydłużenia czasu pracy, uprawniającego do otrzymywania emerytalnych świadczeń, zwraca uwagę - i na samo słowo, i na kryjącą się za nim rzeczywistość.

Zapowiedź nie powinna nikogo zaskoczyć; od dawna przygotowywano nas do przyjęcia tej decyzji; od dawna też karmiono wiadomościami o wydłużaniu czasu pracy w kolejnych krajach Unii. A jednak: nie przewiduję wybuchów entuzjazmu przyszłych emerytek i emerytów; przewiduję raczej wzrost zaniepokojenia tym, co nas czeka za kilka czy kilkanaście lat.

Sposób myślenia o emeryturze związany jest, jak sądzę, z miejscem i charakterem pracy. Jeden przykład: profesorowie tytularni, zatrudnieni w państwowych szkołach wyższych, mają prawo pracować do ukończenia 70. roku życia i do takiej właśnie perspektywy są przyzwyczajeni. Co...

2362

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]