Reklama

Emerytka Europa

Emerytka Europa

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Europa była kiedyś wylęgarnią zdobywców, odkrywców, inżynierów, misjonarzy i dzielnych, zwykle niemiłych ludzi.
E

Europa dzisiejsza to kontynent wyssany przez realia państwa opiekuńczego. „Państwo dobrobytu” było ideą w swoim czasie genialną, pozwalającą włączyć klasę robotniczą w dobrobyt średniaków – i uczynić z niej podporę demokracji. Pomysł dobry, ale już zużyty. Rozszerzanie UE nie okazuje się wystarczająco dobrym pomysłem na nową, energiczną Europę. Uwolnienie rynków, aby eksperci od finansów zarabiali miliony na katastrofach firm, którymi zarządzają, nie jest żadnym pomysłem. Nawoływanie państwa, by znowu rządziło gospodarką, nie wygląda lepiej.
Polacy Polaków bez ustanku ochrzaniają za to, że interesują się jakimiś drobnymi sprawami zamiast „poważnymi”. Błahe to wynurzenia żony Marcinkiewicza, kilometrówki, a poważne to np. restrukturyzacja czy sens istnienia Senatu. Prawda jest inna: jedyne poważne tematy mieszczą się w zbiorze „EE”, Emerytka Europa. Jeżeli nie zrobimy z niej...

1014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]