Reklama

Ekskomunika to kara

Ekskomunika to kara

04.07.2017
Czyta się kilka minut
K

Ks. prof. Piotr Majer z Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: Ekskomunika to kara, która pozbawia katolika najbardziej istotnych praw, zwłaszcza jeśli chodzi o życie sakramentalne, oraz ustanawia zakaz pełnienia funkcji kościelnych. Ta najwyższa kara, jaką Kościół może wymierzyć katolikowi za popełnione przestępstwo, nie jest karą za grzech, bo należy pamiętać, że tylko niektóre szczególnie ciężkie grzechy zostały przez prawo kanoniczne uznane za przestępstwa.

Kanoniczne prawo karne rozróżnia dwa rodzaje ekskomuniki: latae sententiae, którą zaciąga się przez samo popełnienie czynu, i ferendae sententiae, którą wymierza się wyrokiem sądu kościelnego lub dekretem ordynariusza, po przeprowadzeniu procesu karnego.

W przypadku inicjatywy karania za przynależność do mafii nie wiadomo, o jaką...

2982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dawniej ekskomunikę stosowano dość często, a dziś?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]