Ekskomunika dla naukowców?

"Ponieważ niszczenie embrionów jest równoznaczne z aborcją, także ten, kto prowadzi badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, ściąga na siebie ekskomunikę - powiedział kard. Alfonso Lopez Trujillo w wywiadzie dla włoskiego tygodnika "Famiglia Cristiana. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny dodał, że "ekskomunika dotyczy kobiety, lekarzy oraz badaczy eliminujących embriony.

03.07.2006

Czyta się kilka minut

Samo brzmienie kanonu 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym jest mowa o ekskomunice za aborcję, nie daje podstaw do rozszerzania tej kary także na osoby doprowadzające do niszczenia embrionów. Kanon ten brzmi: "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa", mowa jest w nim zatem o "przerwaniu ciąży". W przypadku używanych w eksperymentach embrionów, które powstały z zapłodnienia in vitro, do ciąży nie dochodzi.

Ale jak powiedział "Tygodnikowi" ks. prof. Remigiusz Sobański, kanonista z Uniwersytetu Śląskiego, kard. Trujillo miał zapewne na myśli orzeczenie Papieskiej Rady ds. Interpretacji Kościelnych Tekstów Prawnych z 1988 r. Rada dokonała interpretacji kanonu 1398, stwierdzając, że "zaciąga ekskomunikę ktoś, kto powoduje zabicie płodu w jakikolwiek sposób i w jakimkolwiek czasie od momentu poczęcia". Ponieważ orzeczenie to zostało opublikowane w urzędowym piśmie Stolicy Apostolskiej ("Acta Apostolice Sedis"), ma moc ustawy, a zdaniem niektórych kanonistów pozwala ono podciągnąć pod kanon 1398 także badania nad embrionami, które doprowadzają do ich uśmiercenia. Zdaniem ks. Sobańskiego wypowiedź kard. Trujillo każe się spodziewać, że rozwój prawa pójdzie właśnie w tę stronę.

Kara ekskomuniki zabrania przyjmowania oraz sprawowania sakramentów (m.in. Komunii Świętej), udziału w posługiwaniu przy sprawowaniu Eucharystii i w innych obrzędach kultu (ekskomunikowany nie może np. pełnić funkcji lektora podczas Mszy, natomiast może, a nawet powinien w niej uczestniczyć), zabrania także pełnienia jakichkolwiek funkcji i urzędów kościelnych. Z ekskomuniki zwolnić może biskup oraz spowiednik specjalnie do tego upoważniony.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2006