Przestępcze związki

Vittorio Alberti, koordynator watykańskiej grupy roboczej ds. ekskomuniki mafii: Biskupi powinni mieć doktrynalne wsparcie, gdy wskazują, że działalności mafijnej nie da się pogodzić z Ewangelią.

Reklama

Przestępcze związki

Przestępcze związki

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Vittorio Alberti, koordynator watykańskiej grupy roboczej ds. ekskomuniki mafii: Biskupi powinni mieć doktrynalne wsparcie, gdy wskazują, że działalności mafijnej nie da się pogodzić z Ewangelią.
Procesja z figurą Matki Bożej wokół sanktuarium Madonna di Polsi, San Luca, sierpień 2015 r. W toku śledztwa prowadzonego przez włoską prokuraturę w 2017 r. ustalono, że to górskie sanktuarium było miejscem spotkań najważniejszych bossów. FOT. PACIFIC PRESS / ALAMY / FORUM
E

EDWARD AUGUSTYN: Czy mafiosi przestraszą się ekskomuniki?

VITTORIO ALBERTI: Jedni tak, inni nie. Ci, dla których mafia jest religią, którą sami sobie stworzyli, na pewno się tym nie przejmą. Ale inaczej do groźby ekskomuniki podejdą ci, którzy wykorzystują katolicką religię do własnych celów: sprawowania władzy, zapewnienia dla niej publicznej akceptacji. Ci, którym potrzebne są procesje, chrzty itp. Jeśli Kościół to utnie, i to na poziomie światowym, będzie to dla nich pewien problem.

Tak czy siak słowa papieża wprowadziły ten temat do dyskursu społecznego i samo to już ma znaczenie. Może np. powodować konflikty sumienia czy problemy w wychowaniu – oczywiście nie u mafijnych bossów, ale na niższym poziomie z pewnością. Choćby wśród tzw. taniej siły przestępczej.

Tylko dlaczego ekskomunikować akurat członków mafii, a nie po prostu morderców,...

17343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Trzeba było papieża Franciszka, żeby Watykan wreszcie wykonał ten oczywisty ruch. Do tej pory księża próbujący krytykować mafię narażali się, nie mając żadnego instytucjonalnego wsparcia. Mafiozi mogli przedstawiać ich działania jako efekt ich prywatnych poglądów. Ksiądz Giuseppe Puglisi został zamordowany przez mafię w 1993 roku. A jak wielu nie-księży zamordowali mafiozi... I nie, to nie jest folklor. Od 1972 roku, kiedy to pokazano: - jak silne są związki mafii z Kościołem katolickim oraz - jak mocno mafia wpływa na całą społeczność, nikt nie powinien zadawać naiwnych pytań na ten temat. A to był tylko film nakręcony od strony mafiozów, a nie od strony ich ofiar.

i tyle

Ale wkoło jest wesoło.

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]