Reklama

Ładowanie...

Dziennik z myszką

02.03.2003
Czyta się kilka minut
1

15 lutego 2003,
świt, Warszawa, Okęcie.
W samolocie czytam w „Gazecie Wyborczej” wywiad Ewy Zarzyckiej-Berard (autorki świetnej książki o Ilii Erenburgu) z Pierrem Hassnerem. „Ta stara, dobra Europa” - taki jest tytuł. Pierre Hassner, znany politolog francuski, narzeka, że w Stanach Zjednoczonych „europejskie ambicje niezależności traktowane są jako przejaw wrogości i antyamerykanizmu”. A ja przecież pamiętam wizytę generała de Gaulle'a w Warszawie, kiedy francuski przywódca ambitnie, niezależnie i zupełnie serio zaproponował Gomułce (a pośrednio Sowietom) utworzenie wspólnej Europy od Atlantyku po Ural - przeciw komu, myszko? No, zgadnij! A było to w czasach, gdy w sztabach Paktu Warszawskiego szlifowano plany utworzenia wspólnoty od Uralu po Atlantyk przy pomocy zmasowanego użycia broni jądrowej. Narzeka dalej Hassner, że w „kręgach...

6914

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]