Reklama

Dziennik jednego roku

Dziennik jednego roku

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Jerzy Pilch: DRUGI DZIENNIK. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013

„Wytężyć rozum celem wychwycenia jego utraty. Wytężyć rozum celem prześledzenia i opisania zaburzenia wiodącego do utraty rozumu. Być kronikarzem własnego zaniku. Ustalić kalendarium zaniku”.
Mocny cytat, a niejeden równie mocny można w tej książce znaleźć. I od razu dopowiedzenie: kronika zaniku jest zarazem świadectwem jego powstrzymywania. Sposobem na powstrzymywanie zaniku okazuje się przetwarzanie go w literaturę, która jest tyleż świadectwem, ile grą. Z tym że pod pojęciem gry nie należy rozumieć beztroskiej, odprężającej rozrywki – idzie raczej o Bergmanowskie szachy.
Dziennik, który z konieczności staje się zapisem wydarzeń bardziej wewnętrznych niż zewnętrznych, zyskuje na tym więcej niż traci. Nabiera intensywności, wzmaga się precyzja autoanalizy. Przeszkody tylko ją wzmacniają. „Widzę belkę, co tam belkę, widzę stertę belek w moim oku i ani mi...

4304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]