Ładowanie...
Humanistyka na trudne czasy

Aleksandra Wojtaszek: W tym roku wypada 60. rocznica Pana pracy na uczelni.
prof. JAN STRELAU: Zacząłem prowadzić samodzielnie zajęcia w 1957 r., jako student czwartego roku. Kadra profesorska była wtedy niezwykle uboga, większość pracowników zginęła w czasie wojny. Pensja zastępcy asystenta, którą mi profesor Tadeusz Tomaszewski zaproponował, była niższa niż stypendium ministra nauki, ale mimo to wybrałem etat.
Jak od tego czasu zmieniła się praca naukowca? Jest łatwiej?
Inaczej. Zaczynałem u początków Polski Ludowej, mieliśmy wtedy przedmioty typu marksizm czy materializm, plus szczypta psychologii. To się jednak szybko zmieniało. Co ciekawe, jeszcze do końca lat 90. w Polsce badania w psychologii przeprowadzało się głównie indywidualnie.
Za swoją ostatnią książkę, obszerną monografię dotyczącą...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]