Reklama

Humanistyka na trudne czasy

Humanistyka na trudne czasy

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Jan Strelau: Humanistyka oparta na wartościach powszechnie akceptowanych w danej społeczności jest kluczowa dla kształtowania zdrowego i światłego społeczeństwa.
Maciej Andrzejewski / Centrum Promocji Uniwersytet Łódzki
A

Aleksandra Wojtaszek: W tym roku wypada 60. rocznica Pana pracy na uczelni.

prof. JAN STRELAU: Zacząłem prowadzić samodzielnie zajęcia w 1957 r., jako student czwartego roku. Kadra profesorska była wtedy niezwykle uboga, większość pracowników zginęła w czasie wojny. Pensja zastępcy asystenta, którą mi profesor Tadeusz Tomaszewski zaproponował, była niższa niż stypendium ministra nauki, ale mimo to wybrałem etat.

Jak od tego czasu zmieniła się praca naukowca? Jest łatwiej?

Inaczej. Zaczynałem u początków Polski Ludowej, mieliśmy wtedy przedmioty typu marksizm czy materializm, plus szczypta psychologii. To się jednak szybko zmieniało. Co ciekawe, jeszcze do końca lat 90. w Polsce badania w psychologii przeprowadzało się głównie indywidualnie.

Za swoją ostatnią książkę, obszerną monografię dotyczącą...

5144

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]