Reklama

Dwie Tunezje

Dwie Tunezje

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Aby zrozumieć dzisiejszą Tunezję – uważaną za jeden z najbardziej „uzachodnionych” krajów arabskich, a zarazem od wolnych wyborów rządzoną przez islamistów – trzeba wysłuchać obu stron. Odwiedzić dwa kraje.
J

Jedna Tunezja jest zapatrzona na Zachód, stąd czerpie inspiracje, dumna ze swej francuszczyzny, z nowoczesnego ustawodawstwa, równouprawnienia płci i praw związkowych. Istnieje też druga Tunezja: bogobojny, zwrócona w stronę mihrabu [niszy w meczecie, pokazującej kierunek na Mekkę, w którym powinni modlić się wierni – red.], odwołująca się do islamskiej tożsamości Tunezyjczyków; Tunezja, dla której inspiracją pozostają boskie prawa.

Świeckość zdyskredytowana

Dla świeckich Tunezyjczyków największą zdobyczą jest „Le Code du statut personnel”, kodeks praw, wprowadzony w 1957 r. przez ówczesnego prezydenta Habiba Burgibę, który jako jedyny w świecie arabskim zrównuje prawa kobiet i mężczyzn. Tymczasem dla tradycjonalistów głównym punktem odniesienia pozostaje szariat, prawo islamskie.

Dzisiejsza dychotomia tunezyjskiej sceny politycznej nie jest...

9765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]