Reklama

Ładowanie...

Dwa judaizmy

04.09.2016
Czyta się kilka minut
Często przywołuje się słowa Mojżesza z Księgi Powtórzonego Prawa: „Widzicie, ja kładę przed wami błogosławieństwo i przekleństwo” (11, 26).
W

W ten oto sposób prorok uczy nas, że każdemu dany jest wybór dobra i zła. To fundament Tory i jej nakazów. Wiemy o tym z komentarzy kairskiego filozofa Majmonidesa, który pisał (powołując się najczęściej na Arystotelesa), że bez idei wolnej woli nie miałaby sensu cała nauka moralna, w tym biblijna wizja ludzkiej natury czy przekonanie o boskich karach i nagrodach.
Średniowieczny judaizm, który funkcjonował w otoczeniu kultury islamu, chętnie i szeroko korzystał ze świeckiej filozofii. Miał do niej dostęp przez powszechny wówczas język arabski. Myśl – czy dokładniej: teologia żydowska owego czasu – chciała godzić tradycję z wnioskami krytycznego, racjonalnego myślenia. Judaizm polski, czyli rabiniczny, który po wygnaniu Żydów z Hiszpanii i Portugalii zdominował religię Żydów, odrzucał jednak filozofię i wszelkie świeckie nauki. Mamy na to dość przykładów. Ezechiel Landau z...

3388

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]