Reklama

Duszpasterstwo za kratami

Duszpasterstwo za kratami

21.12.2003
Czyta się kilka minut
JAROSŁAW MAKOWSKI: - Przed Bożym Narodzeniem biskupi regularnie odwiedzają więzienia. Redakcja “Tygodnika"otrzymała jednak list więźnia, który skarży się, że biskup odwiedzając jego zakład karny znalazł czas na poświęcenie nowego budynku, ale nie znalazł czasu, by spotkać się ze skazanymi. Czy to możliwe?
K

KS. PAWEŁ WOJTAS: - Zorganizowanie w zakładzie karnym Mszy, którą celebruje hierarcha, wymaga zwiększonych działań logistycznych: konieczna jest dodatkowa ochrona, dokładniejsza selekcja grup izolacyjnych itd. A może były jakieś uroczystości w kalendarzu biskupim, wprowadzające ograniczenia czasowe? Staram się podać racjonalne uzasadnienie, najlepiej jednak zapytać samego biskupa.

Z punktu widzenia duszpasterskiej pracy z osadzonymi lepiej byłoby, gdyby biskup poświęcił budynki i spotkał się ze skazanymi, odprawił dla nich Mszę. Istotne byłoby także jego spotkanie z załogą jednostki: w większości przypadków przyjeżdżający do zakładu karnego czy aresztu śledczego biskup spotyka się i z więźniami, i z załogą. Przy poświęcaniu kaplic przedstawiciele załogi i więźniów zawsze modlą się razem podczas Eucharystii. Biskupi regularnie udzielają sakramentu bierzmowania...

11860

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]