Reklama

Ładowanie...

Dusza Kościoła

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Duch Pański ożywiający człowieka odnowionego w Chrystusie - pisał trochę zapomniany w Polsce papież Paweł VI - narusza nieustannie horyzonty, w których umysł ludzki chce się bezpiecznie schronić, oraz granice, w których człowiek tak chętnie pragnąłby zamknąć swoją działalność". Uderzyło mnie słowo "horyzonty".
S

Są dwa rodzaje życia wiarą w Boga, a pomiędzy nimi jest wielka różnica. Jeden polega na słuchaniu Dobrej Nowiny Jezusa o zbawieniu człowieka. Drugi to przyzwolenie, aby Dobra Nowina inspirowała życie. Jeden polega na wiedzy o tym, kim był Jezus. Drugi polega na znajomości z Jezusem. Pierwszy sposób to zrelaksowana pozycja siedzącego słuchacza, grzecznego ucznia w szkole, gdzie wszystko jest uporządkowane i poukładane. Drugi sposób to przyjęcie Dobrej Nowiny o zbawieniu i podejmowanie starań, aby ta Nowina przekraczała utarte schematy i docierała do najdalszych zakątków ziemi. Pierwsza droga to droga chrześcijan bogatych w dary Boże, druga to droga chrześcijan gotowych rozdawać swoje bogactwo. Tylko ten drugi sposób życia wiarą można określić jako wiarygodny, bo jedynie w nim słowo słyszane i wypowiadane jest potwierdzone podejmowanym czynem.

Gdyby wiara...

2594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]