Reklama

Dusza Kościoła

Dusza Kościoła

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Duch Pański ożywiający człowieka odnowionego w Chrystusie - pisał trochę zapomniany w Polsce papież Paweł VI - narusza nieustannie horyzonty, w których umysł ludzki chce się bezpiecznie schronić, oraz granice, w których człowiek tak chętnie pragnąłby zamknąć swoją działalność". Uderzyło mnie słowo "horyzonty".
S

Są dwa rodzaje życia wiarą w Boga, a pomiędzy nimi jest wielka różnica. Jeden polega na słuchaniu Dobrej Nowiny Jezusa o zbawieniu człowieka. Drugi to przyzwolenie, aby Dobra Nowina inspirowała życie. Jeden polega na wiedzy o tym, kim był Jezus. Drugi polega na znajomości z Jezusem. Pierwszy sposób to zrelaksowana pozycja siedzącego słuchacza, grzecznego ucznia w szkole, gdzie wszystko jest uporządkowane i poukładane. Drugi sposób to przyjęcie Dobrej Nowiny o zbawieniu i podejmowanie starań, aby ta Nowina przekraczała utarte schematy i docierała do najdalszych zakątków ziemi. Pierwsza droga to droga chrześcijan bogatych w dary Boże, druga to droga chrześcijan gotowych rozdawać swoje bogactwo. Tylko ten drugi sposób życia wiarą można określić jako wiarygodny, bo jedynie w nim słowo słyszane i wypowiadane jest potwierdzone podejmowanym czynem.

Gdyby wiara...

2594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]