Duchowy testament Turowicza

Ten wybór pism jest duchową autobiografią. Pisząc tak wiele, i to na tematy najważniejsze, Jerzy Turowicz siłą rzeczy ujawnia siebie.

27.12.2013

Czyta się kilka minut

 /
/

Wśród pomyślnych wydarzeń odchodzącego roku 2013 za szczególnie pomyślne uważam publikację trzech tomów „Pism wybranych” Jerzego Turowicza. Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas. Wybór i opracowanie: Anna Mateja. O „Pismach” obszernie napisze w kolejnym numerze prof. Tadeusz Sławek, więc czuję się zwolniony z omawiania dzieła, którego zresztą jeszcze nie zdołałem w całości przeczytać. Tu pragnę powitać jego pojawienie się i oddanie do naszych rąk. W miarę lektury coraz lepiej sobie uświadamiam, jak ważne jest to wydarzenie.

Zbiór tekstów – trzy tomy, każdy ponad 700 stronic – jest podzielony na 13 tematycznych działów (Kościół powszechny; Starsi Bracia w wierze; Kościół w Polsce; Jan Paweł II; Ludzie; Świat; Polska; Życie i wiara; Kultura; Życie i sztuka; Polemiki Jerzego Turowicza; „Tygodnik Powszechny” pismo katolickie; Rozmowy z Jerzym Turowiczem). Na szczęście. Gdyby autorka wyboru i opracowania poprzestała na kluczu chronologicznym, książka byłaby nie do czytania. W tej postaci trudno się od niej oderwać.


Publicystyka Jerzego Turowicza obejmuje zakres spraw szeroki jak życie. I dlatego uporządkowane śledzenie poszczególnych wątków bardzo ułatwia obcowanie z myślą Turowicza, by nie powiedzieć: z samym Jerzym Turowiczem. Ten obszerny wybór pism był chyba pilniej potrzebny niż przygotowywana od kilku lat wielka biografia Turowicza. Biografia będzie niezwykle interesująca i pożyteczna jako historia życia sensownie intensywnego. Wybór pism zaś jest, w jakiejś mierze, autobiografią duchową. Pisząc tyle, i to na tematy najważniejsze, Turowicz siłą rzeczy ujawnia siebie. Więc spotkanie z człowiekiem. Odważę się powiedzieć, że bardziej siebie ujawniał w tym, co pisał, niż w codziennych rozmowach. Pisał o tym, czym żył, i żył tym, o czym pisał.

A pisać zaczął bardzo wcześnie. Młodzieńcze artykuły (pierwszy był zamieszczony w piśmie Sodalicji Mariańskiej „Spod znaku Maryi”) są czasem może nieco naiwne, ale zawsze pisane z autentycznym zaangażowaniem. Mówi się o spokoju i dystansie Jerzego Turowicza. To prawda, ale prawda niepełna. Owszem, nie dawał się ponieść emocjom i był w słowach wyważony, ale do końca pisał z pasją, pisał – prawie zawsze – o sprawach, które go głęboko obchodziły.

Była taka opinia, że ludzie czytali „Tygodnik” ze względu na Kisiela. Pewnie także, ale sądzę, że tym, co z pismem ludzi wiązało, była publicystyka Jerzego Turowicza i styl, jaki nadał pismu. Czytając kolejne materiały pisane przed wojną, zaraz po niej, potem w długich latach PRL-u i wreszcie po upadku komunizmu można obserwować, jak Turowicz wewnętrznie dojrzewał, jak ewoluował, co się w tym pisaniu zmieniało, a co pozostawało niezmienne. Nie wchodząc w szczegóły, powiem, że niezmienna w jego dziennikarskim warsztacie była rzetelność. Nigdy nie uległ pokusie stawiania formy ponad treścią ani pokusie pustosłowia. W warstwie merytorycznej, niezmienna pozostawała wiara. Jerzy patrzył na świat i ludzi zawsze okiem człowieka poważnie wierzącego.


Lekturę „Pism wybranych” polecam wszystkim: krytykom „Tygodnika”, jego czytelnikom i kolegom z redakcji, zwłaszcza tym, którzy już z Jerzym Turowiczem się nie spotkali. Kontynuujemy jego dzieło, a „Pisma wybrane” to po trosze jego duchowy testament. Wiedział, że „Tygodnik” będzie ewoluował, że wraz z Kościołem, Polską i w ogóle otaczającym go światem będzie się zmieniał. O tych przewidywaniach powiedział w jednym z wywiadów i dodał: „Jednak nie wyobrażam sobie, żeby miały nastąpić jakieś poważne zmiany w redagowaniu »Tygodnika«”, bo „założenia, które przyjęliśmy, zaczynając wydawać to pismo, są nadal trafne i będą słuszne w przyszłości”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2014

Podobne artykuły

Historia
Naczelnego żegnali: Luigi Accatoli, Jean Baisnée, Władysław Bartoszewski, ksiądz Andrzej Bardecki, Jan Błoński, Halina Bortnowska, Václav Burian, Erich Busse, premier Jerzy Buzek, brat Charles-Eugene z Taizé, Tadeusz Chrzanowski, Wilhelm Dichter, Andrzej Dobosz, Marek Edelman, kardynał Roger Etchegeray, Joschka Fischer, Stefan Frankiewicz, Pier Francesco Fumagali, Wanda Gawrońska, Konstanty Gebert, Bronisław Geremek, Jerzy Giedroyc, Stanisława Grabska, Jean Halperin i Gerhart M. Riegner, Julia Hartwig, Józefa Hennelowa, Mała Siostra Jeanne, Wojciech Karpiński, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Leszek Kołakowski, musa Maciej Konopacki, Jan Kott, kardynał Franz König, Szymon Krajewski, Hanna Krall, Marcin Król, prezydent Aleksander Kwaśniewski, biskup Karl Lehmann, Stanisław Lem, Ewa Lipska, Vincens M. Lissek, kardynał Jean-Marie Lustiger, kardynał Franciszek Macharski, brat Marek z Taizé, Bronisław Mamoń, Tadeusz Mazowiecki, Hans Joachim Meyer, Czesław Miłosz, arcybiskup Henryk Muszyński, Jan Nowak-Jeziorański, Janina Ochojska, Joanna Olczak-Ronikier, Józef Puciłowski OP, biskup Tadeusz Pieronek, Jerzy Pilch, Mieczysław Porębski, Stanisław Rodziński, brat Roger z Taizé, ksiądz Szymon Romańczuk, Tadeusz Różewicz, Rafael F. Scharf, Marek Skwarnicki, Hansjacob Stehle, Stanisław Stomma, Władysław Stróżewski, Gian Franco Svidercoschi, Stefan Swieżawski, Anna Szałapak, biskup Jan Szarek, Andrzej Szczeklik, Jan Józef Szczepański, Ewa Szumańska, Wisława Szymborska, ksiądz Józef Tischner, ksiądz Jan Twardowski, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Lech Wałęsa, Szymon Wiesenthal, Stefan Wilkanowicz, Jacek Woźniakowski, Adam Zagajewski, Włodzimierz Zagórski, Tullia Zevi, Maciej Zięba OP, Jacek Żakowski, arcybiskup Józef Życiński