Reklama

Duch Minionych Wigilii

Duch Minionych Wigilii

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Pisarze i kompozytorzy wiedzą dobrze, co czynią, gdy na czas akcji swych dzieł wybierają adwent i dni Bożego Narodzenia. Wiadomo, że wszystko, co wydarza się wówczas, należy do Świętej Historii. I wszystko dociera do nas wtedy przez szybkę cudowności. A nauczyliśmy się przez nią spoglądać na świat właśnie w dzieciństwie.
"

"Dopóki śmierć wszystkiego nie pomiesza i nie wykreśli z rachunku, czas obdarza nas duchami minionych, obecnych i przyszłych wigilii". (Dickens)

Jak twierdzi Dickens, Boże Narodzenie jest czasem, w którym szczególnie chętnie składają nam wizytę wszelkiego rodzaju duchy i duszki, skrzaty, wróżki i zjawy. Jako dzieci czytające książki Dickensa pozostajemy sceptyczni, nie bardzo mamy ochotę pisarzowi wierzyć, dopiero w latach dojrzałych zauważamy, że mówił prawdę: im jesteśmy starsi, tym częściej w okresie Świąt przybywa do nas przynajmniej jeden z dobrze znanych pisarzowi niematerialnych gości - Duch Minionych Wigilii. Zawsze mieszka on w naszym wnętrzu, ale najchętniej wybiera ten właśnie uroczysty czas, koniec roku, adwent, zimowy przełom w kalendarzu, by wywołać w nas wizje z dawniejszych lat.

Mroźny, świąteczny poranek

...
21990

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]