Reklama

Duch Minionych Wigilii

Duch Minionych Wigilii

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Pisarze i kompozytorzy wiedzą dobrze, co czynią, gdy na czas akcji swych dzieł wybierają adwent i dni Bożego Narodzenia. Wiadomo, że wszystko, co wydarza się wówczas, należy do Świętej Historii. I wszystko dociera do nas wtedy przez szybkę cudowności. A nauczyliśmy się przez nią spoglądać na świat właśnie w dzieciństwie.
"

"Dopóki śmierć wszystkiego nie pomiesza i nie wykreśli z rachunku, czas obdarza nas duchami minionych, obecnych i przyszłych wigilii". (Dickens)

Jak twierdzi Dickens, Boże Narodzenie jest czasem, w którym szczególnie chętnie składają nam wizytę wszelkiego rodzaju duchy i duszki, skrzaty, wróżki i zjawy. Jako dzieci czytające książki Dickensa pozostajemy sceptyczni, nie bardzo mamy ochotę pisarzowi wierzyć, dopiero w latach dojrzałych zauważamy, że mówił prawdę: im jesteśmy starsi, tym częściej w okresie Świąt przybywa do nas przynajmniej jeden z dobrze znanych pisarzowi niematerialnych gości - Duch Minionych Wigilii. Zawsze mieszka on w naszym wnętrzu, ale najchętniej wybiera ten właśnie uroczysty czas, koniec roku, adwent, zimowy przełom w kalendarzu, by wywołać w nas wizje z dawniejszych lat.

Mroźny, świąteczny poranek

...
21990

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]