Reklama

Drugie życie Trójkąta

Drugie życie Trójkąta

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Trójkąt Weimarski kojarzy się dzisiaj głównie ze zmarnowaną szansą na poważny dialog między Francją, Polską a Niemcami. Z perspektywy czasu porażka ta nie dziwi. Była ona poniekąd wpisana w sam projekt Trójkąta, który powstał w czasie wyjątkowym i był emanacją ówczesnych obaw: Polska bała się obojętności Europy Zachodniej, Niemcy obawiały się konsekwencji załamania się polskich reform, a Francja z niepokojem obserwowała aktywność zjednoczonych Niemiec w Europie Środkowej. Po rozszerzeniu NATO i UE wszystkie te obawy znikły.
Z

Zakończony w ubiegłym tygodniu szczyt w Mettlach odpowiedzi na pytanie o sens istnienia Trójkąta w nowej Unii nie przyniósł. Nie taki był jego cel. Spotkanie prezydenta Kaczyńskiego, kanclerz Merkel i prezydenta Chiraca było wyrazem chęci do rozmowy. Po wydarzeniach ostatnich miesięcy to bez wątpienia wiadomość dobra. Sprzyjający klimat polityczny ułatwia nawet najtrudniejsze dyskusje i spory.

Dopiero nadchodzące miesiące pokażą, czy spotkanie w Mettlach pozostanie w pamięci jako początek przełomu czy też jako kontynuacja marazmu. Rozstrzygnięcia szukać należy w dyskusji o reformie instytucjonalnej Unii, a także kształcie partnerstwa z Rosją. Oba tematy są wyzwaniem dla rozpoczynającego się 1 stycznia 2007 r. przewodnictwa Niemiec w Unii. Jeżeli przyniesie ono nowy kompromis, pod którym podpisze się nie tylko rząd Polski, ale i nowy - ktokolwiek nim będzie -...

1196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]