Reklama

Niemieckie pomysły, francuskie dylematy

Niemieckie pomysły, francuskie dylematy

26.07.2015
Czyta się kilka minut
Ugoda z Grecją nie kończy kryzysu strefy euro. Zanim główne kraje eurolandu zdecydują, co dalej, trwa festiwal idei.
Angela Merkel i Alexis Tsipras w Berlinie, marzec 2015 r. Fot. Adam Berry / GETTY IMAGES
K

Koniec sezonu politycznego w międzynarodowej polityce przyniósł dwa ważne porozumienia: z Iranem w sprawie rezygnacji Teheranu z wojskowego programu nuklearnego i z Grecją w sprawie kolejnej transzy kredytów w zamian za reformy. Oba wypracowano po zabójczych maratonach negocjacyjnych. Oba mogą nie przetrwać próby czasu.

O ile jednak zakończenie negocjacji z Iranem to przełom, który otwiera nowy rozdział na Bliskim Wschodzie, o tyle układ z Grecją niczego realnie nie zmienia. Strefą euro nie rządzą bowiem ani żelazna kanclerz, ani przebiegły premier Tsipras, lecz błędy polityczne, które ich poprzednicy popełnili jeszcze w latach 90. XX w. A sama Unia Europejska nie tylko grzęźnie w sporze o to, kto ponosi winę za kryzys, lecz wydaje się także szykować do dyskusji o odgrodzeniu się od „przypadkowych” członków murem kolejnej fazy integracji politycznej.

Tymczasem co...

12000

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]