Reklama

Drogi i bezdroża

Drogi i bezdroża

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Byłem przyzwyczajony, że pismo Bez dogmatu - jest ono teraz kwartalnikiem - zajmuje się głównie oddawaniem burtowych salw antyklerykalnych. Kolejny numer okazał się ku mojemu zdumieniu w znacznym stopniu odmienny.
B

Blok tekstów poświęcono obrazowi Peerelu w artykułach “Gazety Wyborczej" i sprawom ekonomicznym. Autorzy, posługując się tablicami statystycznymi, porównują peerelowską ekonomię niedoboru, w której ludzie mieli więcej pieniędzy, aniżeli było dóbr na półkach, z sytuacją obecną, przeciwstawiając się powszechnemu dziś mniemaniu, że wszystko, co było wtedy, było złe, a wszystko, co jest teraz, jest dobre. Z poszczególnych tablic, których tu oczywiście nie odtworzę, na przykład z zestawienia miesięcznych kosztów utrzymania w roku 1998 i w roku 2004, wynika, że siła nabywcza ludności maleje, że pojawia się silne rozwarstwienie pomiędzy zamożnymi i ubogimi, że źle zarabiający spychani są w obszar względnej nędzy. Co najistotniejsze, nie ma właściwie żadnych sił politycznych, które by się temu przeciwstawiały i proponowały programy ratunkowe czy naprawcze.

Dosyć mnie...

6058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]