Reklama

Drogi i bezdroża

Drogi i bezdroża

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Byłem przyzwyczajony, że pismo Bez dogmatu - jest ono teraz kwartalnikiem - zajmuje się głównie oddawaniem burtowych salw antyklerykalnych. Kolejny numer okazał się ku mojemu zdumieniu w znacznym stopniu odmienny.
B

Blok tekstów poświęcono obrazowi Peerelu w artykułach “Gazety Wyborczej" i sprawom ekonomicznym. Autorzy, posługując się tablicami statystycznymi, porównują peerelowską ekonomię niedoboru, w której ludzie mieli więcej pieniędzy, aniżeli było dóbr na półkach, z sytuacją obecną, przeciwstawiając się powszechnemu dziś mniemaniu, że wszystko, co było wtedy, było złe, a wszystko, co jest teraz, jest dobre. Z poszczególnych tablic, których tu oczywiście nie odtworzę, na przykład z zestawienia miesięcznych kosztów utrzymania w roku 1998 i w roku 2004, wynika, że siła nabywcza ludności maleje, że pojawia się silne rozwarstwienie pomiędzy zamożnymi i ubogimi, że źle zarabiający spychani są w obszar względnej nędzy. Co najistotniejsze, nie ma właściwie żadnych sił politycznych, które by się temu przeciwstawiały i proponowały programy ratunkowe czy naprawcze.

Dosyć mnie...

6058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]