Reklama

Ładowanie...

Dramat i krotochwila

17.03.2013
Czyta się kilka minut
W lipcu 1957 r. na pierwszej stronie „Tygodnika Powszechnego” ukazał się wiersz „List z Warszawy”.
B

Był nie tyle listem, ile hołdem złożonym przez początkującego poetę Mistrzowi. Mistrz kilka lat wcześniej wybrał emigrację, więc autora zaatakowano: jakże można dziękować za cokolwiek zdrajcy? Kilka miesięcy później spotkała go jednak nagroda: przesyłka nadana w Paryżu. „W środku – wspominał – była kartka obramowana barwnym szlaczkiem, ale pusta, jak gdyby przygotowana do zapisania na przyszłość. W górnym lewym rogu widniał odręczny napis »Życzenia świąteczne«, a w prawym dolnym – »od Czesława Miłosza«”.
Tożsamość Mistrza znamy – początkującym poetą był 27-letni Marek Skwarnicki, pracownik Biblioteki Narodowej. Zarysowane w tej anegdocie wątki będą miały ciąg dalszy. Młody polonista przeprowadzi się do Krakowa i zacznie pracę w „Tygodniku”. Później pozna Mistrza osobiście i ta znajomość, wspierana kolejnymi listami i spotkaniami, przetrwa do śmierci Miłosza.
Urodzony w...

6375

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]