Reklama

Dramat i krotochwila

Dramat i krotochwila

17.03.2013
Czyta się kilka minut
W lipcu 1957 r. na pierwszej stronie „Tygodnika Powszechnego” ukazał się wiersz „List z Warszawy”.
B

Był nie tyle listem, ile hołdem złożonym przez początkującego poetę Mistrzowi. Mistrz kilka lat wcześniej wybrał emigrację, więc autora zaatakowano: jakże można dziękować za cokolwiek zdrajcy? Kilka miesięcy później spotkała go jednak nagroda: przesyłka nadana w Paryżu. „W środku – wspominał – była kartka obramowana barwnym szlaczkiem, ale pusta, jak gdyby przygotowana do zapisania na przyszłość. W górnym lewym rogu widniał odręczny napis »Życzenia świąteczne«, a w prawym dolnym – »od Czesława Miłosza«”.
Tożsamość Mistrza znamy – początkującym poetą był 27-letni Marek Skwarnicki, pracownik Biblioteki Narodowej. Zarysowane w tej anegdocie wątki będą miały ciąg dalszy. Młody polonista przeprowadzi się do Krakowa i zacznie pracę w „Tygodniku”. Później pozna Mistrza osobiście i ta znajomość, wspierana kolejnymi listami i spotkaniami, przetrwa do śmierci Miłosza.
Urodzony w...

6375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]