Reklama

Dość dobra matka

Dość dobra matka

22.05.2016
Czyta się kilka minut
Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka: Kiedy rodzi się małe dziecko, jego matka potrzebuje od nas najwięcej troski i uwagi.
Fot. Maciej Zienkiewicz dla „TP”
M

MAŁGORZATA WACH: Porozmawiamy o pierwszej miłości?

JUSTYNA DĄBROWSKA: Porozmawiajmy.

Tej między matką a dzieckiem. Jak ona się zaczyna? 

Jeśli wszystko toczy się dobrze, to miłość matki do niemowlęcia jest tkliwa, zmysłowa i intensywna. Dziecko jest w centrum umysłu kobiety. Matka chce je mieć ciągle blisko siebie. Dotykać, wąchać, tulić i całować. Uwielbia na nie patrzeć. Uważa, że jest wyjątkowe, wspaniałe, niepowtarzalne. Niechętnie się nim dzieli. A przede wszystkim kontakt z niemowlęciem, karmienie go piersią może być dla niej źródłem zmysłowej przyjemności. Nic dziwnego. W końcu jeśli tej parze nikt ani nic nie przeszkadza, w ich ciałach będzie krążyć oksytocyna. Hormon stanu miłości i zaufania. Ten stan słynny brytyjski pediatra i psychoanalityk Donald Winnicott nazywał „pierwotnym...

22125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]