Reklama

Dobrze urodzeni

Dobrze urodzeni

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Małgorzata Borecka, doula: Jeśli kobiecie wmawia się, że musi mieć wokół siebie cały sztab ludzi pomagających jej w rodzeniu, to ona przestaje wierzyć w swoje możliwości. Kluczem jest to, żeby zaufała swojemu ciału.
Małgorzata Borecka Fot. Alina Gajdamowicz
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Doula to zawód?

MAŁGORZATA BORECKA: Doula nie jest wpisana w rejestr zawodów. W Polsce z doulowania utrzymuje się kilkanaście kobiet, kilkadziesiąt zaczyna swoją przygodę.

Jaka jest różnica między położną a doulą?

Położna zapewnia poczucie bezpieczeństwa od strony medycznej, jej priorytetami są zdrowie i życie kobiety oraz dziecka. Studia położnicze to lata medycznej wiedzy, doula jej nie potrzebuje i mimo że zna mechanizmy porodowe, nie może wchodzić w kompetencje położnej. Ona zapewnia raczej ciągłość opieki – jej priorytetem jest jak najlepsze samopoczucie emocjonalne, psychiczne i fizyczne kobiety. Nie da się być jednocześnie doulą i położną przy porodzie.

Doula jest kimś w rodzaju przewodnika?

Ona raczej idzie za kobietą, jej ramiona ją otaczają, dają...

17071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]